  • Mfr # EM2802500634M
  • Zoro # G601797795
/ea
Key Features
Type
Metric - Looped End Extension
Material
Music Wire
Outside Dia.
28 mm
Wire Dia.
2.5 mm
Spring Rate (Lbs./In.)
0.1 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EM2802500634M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
634 mm
Outside Dia.
28 mm
Wire Dia.
2.5 mm
Extended Length
2,026.35 mm
Free Length
634 mm
Wire Diameter
2.5 mm
Outside Diameter
28 mm