  • Mfr # E10001053500M
  • Zoro # G401915368
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
15.4 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E10001053500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Outside Diameter
1 in
Wire Diameter
0.105 in
Free Length
3 1/2 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
15.4 lb/in
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
42.25 lb
Finish
Oil
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
2.49 in