  • Mfr # E10001489000M
  • Zoro # G101915668
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
22.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E10001489000M
Overall Length
9 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.148 in
Outside Diameter
1 in
Free Length
9 in
Extended Length
Wire Diameter
0.148 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
22.5 lb/in
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
107.57 lb
End Type
Full Twist Loop
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
9.68 lb
Deflection @ Load
4.35 in