  • Mfr # EM0701000120M
  • Zoro # G201796617
Key Features
Type
Metric - Looped End Extension
Material
Music Wire
Outside Dia.
7 mm
Wire Dia.
1 mm
Spring Rate (Lbs./In.)
0.42 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EM0701000120M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
120 mm
Outside Dia.
7 mm
Wire Dia.
1 mm
Free Length
120 mm
Outside Diameter
7 mm
Wire Diameter
1 mm
Extended Length
208.98 mm