  • Mfr # EM1802500166M
  • Zoro # G201797386
Key Features
Type
Metric - Looped End Extension
Material
Music Wire
Outside Dia.
18 mm
Wire Dia.
2.5 mm
Spring Rate (Lbs./In.)
1.86 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EM1802500166M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
166 mm
Outside Dia.
18 mm
Wire Dia.
2.5 mm
Free Length
166 mm
Wire Diameter
2.5 mm
Extended Length
267.63 mm
Outside Diameter
18 mm