  • Mfr # EM2002800250M
  • Zoro # G701797596
Key Features
Type
Metric - Looped End Extension
Material
Music Wire
Outside Dia.
20 mm
Wire Dia.
2.8 mm
Spring Rate (Lbs./In.)
1.52 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EM2002800250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
250 mm
Outside Dia.
20 mm
Wire Dia.
2.8 mm
Extended Length
402.68 mm
Outside Diameter
20 mm
Free Length
250 mm
Wire Diameter
2.8 mm