  • Zoro # G001797579
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
22 mm
Wire Dia.
2 mm
Spring Rate (Lbs./In.)
0.51 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T32400
Zoro #
G001797579
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
111 mm
Outside Dia.
22 mm
Wire Dia.
2 mm
Wire Diameter
2 mm
Free Length
111 mm
Extended Length
290 mm
Outside Diameter
22 mm
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
0.51 N/mm
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
24.06 lb
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
3.53 lb
Deflection @ Load
179 mm