  • Mfr # E17501776500M
  • Zoro # G201916855
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.177 in
Spring Rate (Lbs./In.)
19.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E17501776500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.177 in
Extended Length
Free Length
6 1/2 in
Wire Diameter
0.177 in
Outside Diameter
1.75 in
Spring Rate (Lbs./In.)
19.7 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Item
Extension Spring
Meets/Exceeds
Initial Tension (Lbs.)
9.5 lb
Deflection @ Load
4.87 in