  • Mfr # SPEC-LEVEL72
  • Zoro # G114632378
/ea
Key Features
Length
72.8 in
Color
Black, Tan
Width
1.6 in
Includes
Level
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPEC-LEVEL72
Country of Origin
China
Dimensions
Length
72.8 in
Width
1.6 in
Details
Color
Black, Tan
Includes
Level
Material
Aluminum
Description
The Spec Ops Tourniquet Level features a Patented Bungee System that securely mounts the level to dimensional lumber up to 2inx8in, plastic pipes and other surfaces. Precision milled, high-strength aluminum, box beam construction for elite durability. Featuring 33% larger high-contrast green vials with 2% slope lines for maximum low-light visibility and speed. Match grade, epoxy-locked 360 degrees solid acrylic block vials deliver .0005in/inch for guaranteed lifetime accuracy. The chamfered spine is built for strength and ease of use, while the tool-free, removable, shock-absorbing end caps will protect against drops and hard-use. With a guarantee to deliver a lifetime of mission capability on the worlds toughest job sites, this level has been drop tested to exceed MIL-STD-810G. We support our nations heroes by donating 3% of proceeds to veteran and first responder causes.
  • •Compatible with SRSTM retention lanyards for added safety
  • •3% donated to veteran and 1st responder causes.
  • •72" length provides unparalled reach to tackle large scale missions with the utmost precision