  • Mfr # T023090109L
  • Zoro # G112471214
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.109 in
Leg Length
0.75 in
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T023090109L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.109 in
Leg Length
0.75 in
Wire Diameter
0.023 in
Inside Diameter
0.142 in
Outside Diameter
0.204 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
Deflection Angle
90 Degrees
Torque
0.31 in-lb
System of Measurement
Inch
Leg End Style
Straight Torsion
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 0.75 in, Spring Length @ Torque 0.109 in, Wind Direction Left Hand