  • Mfr # T0781805001R
  • Zoro # G012471666
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.819 in
Leg Length
2 in
Wind Direction
Right Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T0781805001R
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.819 in
Leg Length
2 in
Inside Diameter
0.563 in
Wire Diameter
0.078 in
Outside Diameter
0.781 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
Torque
7.93 in-lb
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Leg End Style
Straight Torsion
System of Measurement
Inch
Deflection Angle
180 Degrees
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 2 in, Spring Length @ Torque 0.819 in, Wind Direction Right Hand