  • Mfr # T1050901031L
  • Zoro # G212471893
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.683 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T1050901031L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.683 in
Leg Length
3.5 in
Inside Diameter
1.019 in
Outside Diameter
1.342 in
Wire Diameter
0.105 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Item
Torsion Spring
Material
Stainless Steel
Deflection Angle
90 Degrees
Torque
13.13 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
Standards
AMS 5688, ASTM A313
System of Measurement
Inch
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 0.683 in, Wind Direction Left Hand