  • Mfr # T1050901031R
  • Zoro # G012471949
Spring Length @ Torque
0.683 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
T1050901031R
Spring Length @ Torque
0.683 in
Leg Length
3.5 in
Outside Diameter
1.342 in
Wire Diameter
0.105 in
Inside Diameter
1.019 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Torque
13.13 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 0.683 in, Wind Direction Right Hand