  • Mfr # T105180813R
  • Zoro # G712471973
Spring Length @ Torque
0.788 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
T105180813R
Spring Length @ Torque
0.788 in
Leg Length
3.5 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1.248 in
Inside Diameter
0.934 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Torque
21 in-lb
Deflection Angle
180 Degrees
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 0.788 in, Wind Direction Right Hand