  • Mfr # T105360906L
  • Zoro # G912471971
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
1.418 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
T105360906L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
1.418 in
Leg Length
3.5 in
Inside Diameter
1.043 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1.369 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Torque
21 in-lb
System of Measurement
Inch
Deflection Angle
360 Degrees
Leg End Style
Straight Torsion
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 1.418 in, Wind Direction Left Hand