  • Mfr # T105360906R
  • Zoro # G812471927
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
1.418 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T105360906R
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
1.418 in
Leg Length
3.5 in
Inside Diameter
1.043 in
Wire Diameter
0.105 in
Outside Diameter
1.369 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Item
Torsion Spring
Torque
21 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
Deflection Angle
360 Degrees
System of Measurement
Inch
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 1.418 in, Wind Direction Right Hand