  • Mfr # T11509010941L
  • Zoro # G912471957
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.748 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T11509010941L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.748 in
Leg Length
4 in
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
1.45 in
Inside Diameter
1.098 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Item
Torsion Spring
Deflection Angle
90 Degrees
Torque
17.38 in-lb
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Leg End Style
Straight Torsion
System of Measurement
Inch
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 0.748 in, Wind Direction Left Hand