  • Mfr # T115180641L
  • Zoro # G512471821
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
1.093 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T115180641L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
1.093 in
Leg Length
4 in
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
1.043 in
Inside Diameter
0.732 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Item
Torsion Spring
Material
Stainless Steel
Deflection Angle
180 Degrees
Standards
AMS 5688, ASTM A313
System of Measurement
Inch
Torque
28 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.093 in, Wind Direction Left Hand