  • Mfr # T115270938R
  • Zoro # G712471928
Spring Length @ Torque
1.208 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T115270938R
Spring Length @ Torque
1.208 in
Leg Length
4 in
Outside Diameter
1.435 in
Inside Diameter
1.085 in
Wire Diameter
0.115 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Torque
28 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.208 in, Wind Direction Right Hand