  • Mfr # T115360969R
  • Zoro # G112471894
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
1.553 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T115360969R
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
1.553 in
Leg Length
4 in
Wire Diameter
0.115 in
Inside Diameter
1.112 in
Outside Diameter
1.465 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
Torque
28 in-lb
System of Measurement
Inch
Leg End Style
Straight Torsion
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Deflection Angle
360 Degrees
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.553 in, Wind Direction Right Hand