  • Mfr # T1250901031R
  • Zoro # G112471863
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.938 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T1250901031R
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.938 in
Leg Length
4 in
Inside Diameter
1.01 in
Wire Diameter
0.125 in
Outside Diameter
1.372 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Torque
21.4 in-lb
System of Measurement
Inch
Leg End Style
Straight Torsion
Deflection Angle
90 Degrees
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 0.938 in, Wind Direction Right Hand