  • Mfr # T1351206661L
  • Zoro # G912471674
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
1.44 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T1351206661L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
1.44 in
Leg Length
4 in
Outside Diameter
1.102 in
Inside Diameter
0.749 in
Wire Diameter
0.135 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Item
Torsion Spring
Torque
32.24 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
System of Measurement
Inch
Deflection Angle
120 Degrees
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.44 in, Wind Direction Left Hand