  • Mfr # T135180977R
  • Zoro # G012471598
Spring Length @ Torque
1.283 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T135180977R
Spring Length @ Torque
1.283 in
Leg Length
4 in
Wire Diameter
0.135 in
Inside Diameter
1.099 in
Outside Diameter
1.491 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Deflection Angle
180 Degrees
Torque
40 in-lb
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.283 in, Wind Direction Right Hand