  • Mfr # T13527011121R
  • Zoro # G212471244
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
2.093 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T13527011121R
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
2.093 in
Leg Length
4 in
Outside Diameter
1.66 in
Wire Diameter
0.135 in
Inside Diameter
1.251 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
Deflection Angle
270 Degrees
Leg End Style
Straight Torsion
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Torque
31.83 in-lb
System of Measurement
Inch
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 2.093 in, Wind Direction Right Hand