  • Mfr # T045120312L
  • Zoro # G112471917
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.3 in
Leg Length
2 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Music Wire
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T045120312L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.3 in
Leg Length
2 in
Outside Diameter
0.474 in
Inside Diameter
0.346 in
Wire Diameter
0.045 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Music Wire
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Torque
2.03 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Deflection Angle
120 Degrees
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 2 in, Spring Length @ Torque 0.3 in, Wind Direction Left Hand