  • Mfr # T125210750R
  • Zoro # G412471440
Spring Length @ Torque
1.678 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Music Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T125210750R
Spring Length @ Torque
1.678 in
Leg Length
4 in
Inside Diameter
0.808 in
Outside Diameter
1.148 in
Wire Diameter
0.125 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Music Wire
Torque
35.87 in-lb
Deflection Angle
210 Degrees
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.678 in, Wind Direction Right Hand