  • Mfr # T135120750L
  • Zoro # G312471427
Spring Length @ Torque
1.305 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Music Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T135120750L
Spring Length @ Torque
1.305 in
Leg Length
4 in
Outside Diameter
1.162 in
Inside Diameter
0.803 in
Wire Diameter
0.135 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Music Wire
Deflection Angle
120 Degrees
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Torque
41.24 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.305 in, Wind Direction Left Hand