  • Mfr # T135120750R
  • Zoro # G412471426
Spring Length @ Torque
1.305 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Music Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
T135120750R
Spring Length @ Torque
1.305 in
Leg Length
4 in
Wire Diameter
0.135 in
Inside Diameter
0.803 in
Outside Diameter
1.162 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Music Wire
Torque
41.24 in-lb
Deflection Angle
120 Degrees
Standards
AMS 5112, ASTM A228
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 1.305 in, Wind Direction Right Hand