  • Mfr # T135300750L
  • Zoro # G712471393
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
2.723 in
Leg Length
4 in
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Material
Music Wire
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T135300750L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
2.723 in
Leg Length
4 in
Inside Diameter
0.803 in
Outside Diameter
1.162 in
Wire Diameter
0.135 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Finish
Plain
Item
Torsion Spring
Material
Music Wire
Leg End Style
Straight Torsion
Deflection Angle
300 Degrees
Standards
AMS 5112, ASTM A228
System of Measurement
Inch
Torque
43.29 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Music Wire, Finish Plain, Leg Length 4 in, Spring Length @ Torque 2.723 in, Wind Direction Left Hand