  • Zoro # G4577006
/ea
Key Features
Type
Contractor Series
Color
Khaki
Number of Channels
0
For Use With
PA Amplifiers
Includes
Mounting Bracket
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPC15RT
Zoro #
G4577006
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Depth (In.)
8 57/64 in
Width (In.)
8 51/64 in
Height (In.)
6 1/4 in
Height
6.3"
Width
8.8"
Overall Height
6 1/4 in
Overall Width
8 3/4 in
Overall Depth
9 in
Details
Item
PA Weatherproof Speaker
Type
Contractor Series
Color
Khaki
Number of Channels
0
For Use With
PA Amplifiers
Includes
Mounting Bracket
Output Watts
15 W
Material
ABS
Power Taps @ 75V
1 W, 3 W, 5 W, 10 W, 15 W
Power Taps @ 25V
0.1 W, 0.4 W, 0.6 W, 1.3 W, 5 W, 10 W, 15 W
Impedance (Ohms)
8 ohm
Standards
NDAA Complaint
Weight
3.60 lb
For Location
Indoor, Outdoor
Includes Transformer
Transformer Included
Power Style
Passive
Sensitivity
105 dB
Output Wattage - RMS
15 W
Impedance
8 ohm
Transformer Taps @ 70V
1 W, 3 W, 5 W, 10 W, 15 W
Enclosure Style
Horn
Compatible Input Voltage
25V, 70V
Housing Material
ABS
Housing Color
Off-White
Frequency Response - Minimum
450 Hz
Dispersion - Conical
65 Degrees
Frequency Response - Maximum
15 kHz
Driver Configuration
1-Way
Output Wattage - Peak
30 W
Transformer Taps @ 25V
1.3 W, 5 W, 10 W, 15 W
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Description
PA Weatherproof Speaker, Contractor Series, Impedance (Ohms) 8 ohm, 0.1 W, 0.4 W, 0.6 W, 1.3 W, 5 W, 10 W, 15 W Power Taps @ 25V, 1 W, 3 W, 5 W, 10 W, 15 W Power Taps @ 75V, For Use With PA Amplifiers, Includes Mounting Bracket