  • Zoro # G0137593
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6X374
Zoro #
G0137593
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
1 1/2 in
Rod Dia.
0.625 in
Overall Length
10.375 in
Rod Thread Length
3/4 in
Port Size
1/4 in NPT
Dimension Db
1/4"-28
Dimension A
3/4 in
Dimension Kk
1/2"-20
Dimension G
1.5 in
Dimension B
1.124 in
Dimension Nt
Dimension C
0.375 in
Dimension E
2.00 in
Rod Thread Size
Dimension J
1 in
Air Cylinder Bore Dia.
1 1/2 in
Overall Height
Stroke Length
5 in
Inlet Size
1/4 in
Rod Diameter
5/8 in
Bore Diameter
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
250 psi
Body Material
Aluminum
Tube Material
Aluminum
Cylinder Type
Tie Rod
Stroke
5 in
Mount
Side Tapped/Sleeve Nut
Max. Load
441 lb
Air Cylinder Type
NFPA
Cushion Type
None
Piston Rod Material
Steel
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Piston Material
End Cap Material
Features
Piston Magnet, Sq. Head
Finish
Silver and Black
Tie Rod Material
Steel
Temp. Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
Air Cylinder Mount
Side Tapped/Sleeve Nut
Body Material Finish
Black Oxide, Silver Plated
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Air Inlet Type
NPT
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
For Fluid Type
Air
Mounting Orientation
Multiposition
Maximum Operating Pressure
250 psi
System of Measurement
Inch
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Tie Rod, Mounting Type Tapped Hole, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type None, Stroke Length 5 in, Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, System of Measurement Inch, Body Material Finish Black Oxide, Silver Plated, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Steel, Overall Height 10 3/8 in, Maximum Operating Pressure 250 psi