Speedaire Air Cylinder, 40 mm Bore, 125 mm Stroke, ISO Double Acting C76E40-125
Air Cylinder, 40 mm Bore, 125 mm Stroke, ISO Double Acting (Discontinued)
  • Mfr # C76E40-125
  • Zoro # G0232811
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C76E40-125
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Bore Dia.
40 mm
Rod Dia.
14 mm
Overall Length
299 mm
Rod Thread Length
24 mm
Port Size
1/4 in G
Dimension A
150mm + stroke
Dimension E
1/4 in G
Dimension C
M12 x 1.75 in
Air Cylinder Bore Dia.
40 mm
Rod Thread Size
M12 x 1.75
Dimension D
M38 x 1.5 in
Dimension B
24mm
Stroke Length
125 mm
End Cap Length
16 mm
Bore Diameter
40 mm
Body Diameter
50 mm
Nose Mount Thread Size
M38 x 1.5
Rod Diameter
14 mm
Inlet Size
1/4 in
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Stroke
125 mm
Mount
Double End
Air Cylinder Type
ISO
Air Cylinder Mount
Double End
Piston Material
Aluminum
Finish
Hard Coat Anodized
End Cap Material
Aluminum
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Standards
CETOP RP52P, ISO 6432
Cushion Type
Rubber Cushion
Features
Rubber Bumpers
Nose Mount Thread
M38 x 1.5 in
Piston Rod Material
Carbon Steel
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Body Material Finish
Anodized
Air Inlet Type
G
Minimum Operating Pressure
0.05 MPa
Maximum Operating Pressure
1 MPa
System of Measurement
Metric
Number of Rods
Single Rod
For Fluid Type
Air
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Series
C76
Piston Material Finish
Chromate Coated
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Threaded Hole, Bore Diameter 40 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 125 mm, Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Not Applicable, Body Diameter 50 mm