  • Zoro # G2150504
/ea
Key Features
Item - Filter-Regulators
Filter-Regulator
Connection Size - Air Treatment
1/4 in NPT
Filter Rating - Air Treatment
5 micron
Max. Incoming Pressure - Air Treatment
150 psi
Max. Flow - Air Treatment
14 cfm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4ZK75
Zoro #
G2150504
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
1/4 in NPT
Size - Air Treatment
Subcompact
Bowl Size - Air Treatment
1.0 oz
Overall Width
1 5/8 in
Bowl Size
1.0 oz.
Pipe Size
1/4" NPT
Size
Miniature
Gauge Port Size
1/8 in PTF
Overall Height
6.57 in
Pressure Gauge Port Size
1/8 in
Air Inlet Size
1/4 in
Air Outlet Size
1/4 in
Details
Item - Filter-Regulators
Filter-Regulator
Filter Rating - Air Treatment
5 micron
150 psi
Max. Flow - Air Treatment
14 cfm
Adjustment Range - Air Treatment
5 to 125 psi
Bowl Material - Air Treatment
Polycarbonate
Max. Pressure
150 psi
Adjustment Knob
Non Rising
For Removal Of
Particles, Water
Adjustment Range
5 to 125 psi
Bowl Material
Polycarbonate
Item
Filter Rating
Max. Flow
Max. Temp.
125 Degrees F
Drain Type
Manual
Includes
Bowl
Weight
0.23 kg
Number of Air Inlets
1
Filter Bowl Guard Included
No
Seal Material
Rubber
Regulator Type
Relieving
Body Material
Zinc
Air Outlet Gender
Female
Pressure Gauge Port Type
PTF
Series
Miniature
Maximum Flow Rate
Modular Connection
No Modular Connection
Drain Part Compatibility
1AKG5A
Number of Air Outlets
1
Filter Bowl Material
Filter Type
Particulate
Air Outlet Type
NPT
Minimum Regulated Pressure
5 psi
Air Inlet Gender
Female
Differential Pressure Indicator Included
No
Minimum Operating Pressure
0.85 MPa
Filter Element Material
PE
Air Inlet Type
NPT
Adjustment Location
Top
Minimum Operating Temperature
5 Degrees C
Filter Bowl Capacity
1 oz
Filter Efficiency
97 %
Maximum Operating Pressure
150 psi
Air Flow Direction
Left to Right
For Fluid Type
Compressed Air
Adjustment Mechanism
Knob
Pressure Gauge Included
Duty Rating
Light Duty
Adjustment Mechanism Material
Reinforced Nylon
Pressure Gauge Port Gender
Maximum Regulated Pressure
125 psi
Sight Gauge Included
Drain Included
Yes
For Substance Type
Air
Maximum Operating Temperature
125 Degrees F
Type
Description
Filter-Regulator, Filter Bowl Material Polycarbonate, Air Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 14 cfm, Filter Rating 5 micron, Filter Type Particulate, Maximum Operating Pressure 150 psi, Drain Type Manual, Pressure Gauge Included No, Body Material Zinc, Overall Width 1 5/8 in, Series Miniature, Adjustment Location Top, Adjustment Mechanism Knob, Adjustment Mechanism Material Reinforced Nylon, Air Flow Direction Left to Right, Air Inlet Gender Female, Air Outlet Gender Female