  • Mfr # CG-E050SUS
  • Zoro # G3015494
/ea
Key Features
Bore Dia. (In.)
50 mm, 63 mm
Mount Type
Flange, Foot
Material
Stainless Steel
Fits
5VGU0 to 5VGV7, 5VHK0 to 5VHL7
Includes
Pin, Retaining Rings
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CG-E050SUS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia. (In.)
50 mm, 63 mm
Dimension C (In.)
6 mm
Dimension A (In.)
50 mm
Dimension B (In.)
50 mm
For Bore Diameter
50 mm
Details
Mount Type
Flange, Foot
Material
Stainless Steel
Fits
5VGU0 to 5VGV7, 5VHK0 to 5VHL7
Item
Rear Pivot Bracket
Includes
Pin, Retaining Rings
Series
CG5
Product Type
Mounting Bracket
System of Measurement
Metric
Body Material
Compatible with Series
CG5
Compatible with Brand
SMC
Description
Rear Pivot Bracket, Mount Type Flange, Foot, For Bore Diameter 50 mm, Body Material Stainless Steel, Compatible with Grainger Part Number 5VGU0, 5VGU1, 5VGU2, 5VGU3, 5VGU4, 5VGU5, 5VGU6, 5VGU7, 5VGU8, 5VGU9, 5VGV0, 5VGV1, 5VGV2, 5VGV3, 5VGV4, 5VGV5, 5VGV6, 5VGV7, 5VHK0, 5VHK1, 5VHK2, 5VHK3, 5VHK4, 5VHK5, 5VHK6, 5VHK7, 5VHK8, 5VHK9, 5VHL0, 5VHL1, 5VHL2, 5VHL3, 5VHL4, 5VHL5, 5VHL6, 5VHL7, Compatible with Brand SMC, Compatible with Series CG5, Includes Pin, Retaining Rings