  • Mfr # CD85F12-125-B
  • Zoro # G0231147
/ea
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Rod Dia.
6 mm
Rod Thread Length
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CD85F12-125-B
Country of Origin
Japan
Dimensions
Bore Dia.
12 mm
Rod Dia.
6 mm
Overall Length
213 mm
Rod Thread Length
16 mm
Port Size
M5 x 0.8 in
Air Cylinder Bore Dia.
12 mm
Dimension B
16mm
Rod Thread Size
M6 x 1
Dimension E
M5 x 0.8 in
Dimension D
M16 x 1.5 in
Dimension C
M6 x 1 in
Dimension A
72mm + stroke
End Cap Length
10.5 mm
Stroke Length
125 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Rod Diameter
6 mm
Nose Mount Thread Size
M16 x 1.5
Bore Diameter
12 mm
Body Diameter
16 mm
Details
Item
Round Body Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Stroke
125 mm
Mount
Nose
Air Cylinder Type
ISO
Features
Rubber Bumpers
Standards
CETOP RP52P, ISO 6432
Single Acting/Double Acting
Piston Material
Brass
Nose Mount Thread
M16 x 1.25 in
Piston Rod Material
End Cap Material
Aluminum
Cushion Type
Rubber Cushion
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Finish
Hard Coat Anodized
Air Cylinder Mount
Nose
Minimum Operating Pressure
11.6 MPa
Body Material Finish
Anodized
Number of Rods
Single Rod
Series
C85
For Fluid Type
Air
Maximum Operating Pressure
145 MPa
System of Measurement
Metric
Air Inlet Type
Metric Standard
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Cylinder Repair
Non-Repairable
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
End Cap Material Finish
Anodized
Lead Wire Type
No Lead Wire
Rod Gender
Male
Body Material Grade
316
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Rod Rotation
Rotating Rod
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Inlet Gender
Female
Piston Rod Material Grade
304
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 12 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 125 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front