  • Mfr # CD85F16-125-B
  • Zoro # G0231427
Max. Pressure
145 psi
Rod Dia.
6 mm
Rod Thread Length
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CD85F16-125-B
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Rod Dia.
6 mm
Overall Length
213 mm
Rod Thread Length
16 mm
Port Size
M5 x 0.8 in
Air Cylinder Bore Dia.
16 mm
Dimension C
M6 x 1 in
Dimension B
16mm
Rod Thread Size
M6 x 1
Dimension A
72mm + stroke
Dimension E
M5 x 0.8 in
Dimension D
M16 x 1.5 in
Body Diameter
16 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Bore Diameter
16 mm
Nose Mount Thread Size
M16 x 1.5
Stroke Length
125 mm
End Cap Length
10.5 mm
Rod Diameter
6 mm
Max. Pressure
145 psi
Stroke
125 mm
Nose Mount Thread
M16 x 1.25 in
Piston Material
Brass
Cylinder Repair
Non-Repairable
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Air Inlet Type
Metric Standard
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Rotating Rod
Piston Rod Material Grade
304
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 16 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 125 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front