  • Mfr # CD85E25-300-B
  • Zoro # G0232267
/ea
Free Shipping & Returns
Double Acting
Bore Dia.
25 mm
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Rod Dia.
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CD85E25-300-B
Dimensions
Bore Dia.
25 mm
Rod Dia.
10 mm
Overall Length
437 mm
Rod Thread Length
22 mm
Port Size
1/8 in G
Dimension E
1/8 in G
Dimension B
22mm
Air Cylinder Bore Dia.
25 mm
Dimension D
M22 x 1.5 in
Rod Thread Size
M10 x 1.25
Dimension A
115mm + stroke
Dimension C
M10 x 1.25 in
Nose Mount Thread Size
M22 x 1.5
Body Diameter
22 mm
Inlet Size
1/8 in
Rod Diameter
10 mm
Stroke Length
300 mm
End Cap Length
15 mm
Bore Diameter
25 mm
Round Body Cylinder
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Magnetic Piston
Stroke
300 mm
Mount
Double End
Air Cylinder Type
ISO
Piston Rod Material
Carbon Steel
Standards
CETOP RP52P, ISO 6432
Nose Mount Thread
M22 x 1.5 in
Air Cylinder Mount
Double End
End Cap Material
Aluminum
Features
Rubber Bumpers
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Single Acting/Double Acting
Cushion Type
Rubber Cushion
Finish
Hard Coat Anodized
Cylinder Repair
Repairable
Weight
1.1 lb
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Air Inlet Type
G
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Piston Material Finish
Chromate Coated
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Threaded Hole, Bore Diameter 25 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 300 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated