Sphinx By Oriental Weavers Oriental Weavers Hudson 1072A 6x9  Rectangle - Ivory/ Green-Polypropylene H1072A200290ST
Oriental Weavers Hudson 1072A 6x9 Rectangle - Ivory/ Green-Polypropylene (Discontinued)
  • Mfr # H1072A200290ST
  • Zoro # G815816084
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
H1072A200290ST
Country of Origin
China
Description
Nothing can pull a room together better than the right area rug. A versatile design element and natural focal point area rugs set the mood and character of any space with a warm inviting feeling that also serves as a comfortable quiet oasis on top of hard surface flooring. Oriental Weavers area rugs can help create the perfect feel and fit for any room in your home. Features: -Primary Material - Polypropylene -Secondary Material - Polyester/Jute -Primary Color - Ivory -Secondary Color - Green -Style - Traditional -Construction - Machine-made Woven -Pattern Name - Hudson Southwest/Lodge -Shape - Rectangle -Size - 6 ft. 7 in. X 9 ft. 6 in.