  • Mfr # 8903LXG60V02R6
  • Zoro # G0846791
Number of Poles
6
Coil Volts
600VAC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Full Load Amps
30
Height
322 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8903LXG60V02R6
Height
322 mm
Width
198 mm
Depth
153 mm
Details
Item
Mechanically Held Lighting Contactor
Number of Poles
6
Coil Volts
600VAC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Full Load Amps
30
Hz
50/60 Hz
Standards
UL Listed; CSA
Inrush VA
25-25 VA 60 Hz; 150-150 VA 50 Hz; 140-140 VA 50/60 Hz
Features
Line Rated Current
[Uc] Control Circuit Voltage
110 V AC 50 Hz, 120 V AC 60 Hz
Nema Degree of Protection
NEMA 1 painted sheet steel surface
Inrush Power In Va
Range of Product
8903LX
Poles Description
6P 6 NO
Pvc Free
Yes
Local Signalling
no indicator
Additional Included Device
2P relay (1 NO + 1 NC)
Description
Lighting Contactor 600Vac 30A Lx