- Mfr # 8501KUDR12V53
- Zoro # G1160442
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
8501KUDR12V53
Country of Origin
China
Dimensions
Body Depth - Relay
1.4 in
Body Width - Relay
1.37 in
Overall Height - Relay
2.26 in
Body Height - Relay
1.97 in
Body Depth
1.07 in
Body Height
1.57 in
Overall Depth
2.26 in
Flat Pin Width
0.189 in
Body Width
0.83 in
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form DPDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.189 in, Number of Pins 8, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 12 A @ 240V, Contact Rating (DC) 12 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Socket, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 1.07 in, Body Height 1.57 in, Body Width 0.83 in