  • Mfr # HOM2040M100PQCV
  • Zoro # G2922811
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Breaker
Number of Spaces
20
Amps
100A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HOM2040M100PQCV
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
455 mm
Width
362 mm
Depth
95 mm
Min. Wire Size
AWG 6
Max. Wire Size
AWG 2/0 aluminium || AWG 1 copper
Details
Item
Load Center
PoN Convertible Main Breaker
Number of Spaces
20
Amps
100A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
10 kA
Included Enclosure Cover
Combination
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Number of Poles
Ambient Air Temperature For Operation
-5 2°C || 40 2°C
Provided Equipment
circuit-breaker 2 ) 1P 20 A 120/240 V AC || circuit-breaker 1 ) 2P 100 A 120/240 V AC main supply ready assembled || circuit-breaker 1 ) 2P 30 A 120/240 V AC || load center 1 ) || qwik grip assembly kit 1 )