Square D Load Center, 42 Spaces, 225 A, 120/240V AC QO142L225G
Load Center, 42 Spaces, 225 A, 120/240V AC (Discontinued)
  • Mfr # QO142L225G
  • Zoro # G0880494
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QO142L225G
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
37.98 in
Width
14.25 in
Depth
3 3/4 in
Details
Item
Load Center
Main Circuit Breaker or Main Lug
Convertible, Main Lug
Number of Spaces
42
Amps
225 A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
65kA
Series
QO
Included Enclosure Cover
Order Separately
Recommended Surface Cover
1D442
Recommended Flush Cover
1D441
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
1
Bus Material
Tin Plated Copper
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
Recommended Ground Bar Kit
Included
Special Features
Mercury Free
Max. No. of Tandem Breakers
0
Circuit Breaker Type
QO
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Location
Indoor
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
For Use With
Square D QO Circuit Breakers
Enclosure Surface Finish
Enamel
Color
Gray
Feed Location
Top/Bottom
Description
Load Center, Number of Spaces 42, Amps 225 A, Voltage 120/240V AC, Circuit Breaker Type QO, Included Enclosure Cover Order Separately, Main Circuit Breaker or Main Lug Convertible, Main Lug, Max. No. of Tandem Breakers 0, Phase 1, Series QO, Height 37.98 in, Width 14.25 in, Depth 3 3/4 in, For Use With Square D QO Circuit Breakers, Bus Material Tin Plated Copper, Short Circuit Current Rating 65kA, Enclosure NEMA Rating 1, Recommended Flush Cover 1D441, Recommended Ground Bar Kit Included