  • Mfr # QO330MQ150
  • Zoro # G1891355
Main Circuit Breaker or Main Lug
Convertible Main Circuit Breaker
Short Circuit Current Rating
25kA
Height
39.38 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QO330MQ150
Height
39.38 in
Width
14.25 in
Depth
3-3/4 in
Min. Wire Size
AWG 4
Amps
150A
Short Circuit Current Rating
25kA
Included Enclosure Cover
Order Separately
Recommended Surface Cover
G2879457
Recommended Flush Cover
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Recommended Ground Bar Kit
1D370
For Use With
QO Mini Circuit Breaker
Location
Indoor
Electrical Connection
lugs
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately)
Tightening Torque
Cover 20 lb.in
Wiring Configuration
3-wire || 4-wire
Number Of Circuits
30
Product Certifications
UL Listed
Box Number
12
Ambient Air Temperature For Operation
23°F (-5°C); 104°F (40°C)