  • Mfr # QO342MQ200
  • Zoro # G2880062
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
Convertible Main Circuit Breaker
Voltage
120/240V AC
Max. No. of Tandem Breakers
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QO342MQ200
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
39.38 in
Width
14.25 in
Depth
3-3/4 in
Max. Wire Size
300 kcmil aluminium/copper
Min. Wire Size
AWG 4
Number of Spaces
42
Amps
200A
Voltage
120/240V AC
Max. No. of Tandem Breakers
0
Short Circuit Current Rating
25kA
Series
Included Enclosure Cover
Order Separately
Recommended Surface Cover
G2879457
Recommended Flush Cover
Bus Material
Copper
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
Special Features
Mercury Free
Recommended Ground Bar Kit
1D370
Color
Gray
Enclosure Surface Finish
Enamel
Feed Location
Top/Bottom
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Location
Indoor
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
For Use With
QO Mini Circuit Breaker
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately)
Number Of Circuits
42
Wiring Configuration
3-wire || 4-wire
Tightening Torque
Cover 20 lb.in
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C