  • Mfr # QO142M200PC
  • Zoro # G3308259
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Breaker
Short Circuit Current Rating
22kA
Height
965 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QO142M200PC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
965 mm
Width
362 mm
Max. Wire Size
250 kcmil aluminium/copper
Min. Wire Size
AWG 4
PoN Convertible Main Breaker
Amps
200A
Short Circuit Current Rating
22kA
Included Enclosure Cover
Combination
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Bus Material
Copper
Max. No. of Tandem Breakers
10
Standards
UL Listed
Finish
Baked Enamel
Wiring Configuration
3-wire
Tightening Torque
Cover 20 lb.in
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C