  • Mfr # QO142M225P
  • Zoro # G100489740
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Circuit Breaker
Amps
225A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QO142M225P
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
37.98 in
Width
14.25 in
Depth
3-3/4 in
Main Circuit Breaker
Amps
225A
Voltage
120/240V AC
Short Circuit Current Rating
22kA
Included Enclosure Cover
Order Separately
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Bus Material
tin plated copper
Location
Indoor
For Use With
Square D QO Circuit Breakers
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Max. No. of Tandem Breakers
10
Circuit Breaker Type
QO
Special Features
Mercury Free
Color
Gray
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Weight
10.000 kg
Number Of Circuits
52
Tightening Torque
Cover 20 lb.in
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately)
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C