  • Zoro # G1774586
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
3
Operator
Selector Switch
Phase
3
Current AC
4 A
Series
TeSys Deca
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GV2P08
Zoro #
G1774586
UPC #
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Depth
3.82 in
Overall Height
3.5 in
Overall Width
1.77 in
Details
Item
Manual Motor Starter
Number of Poles
Operator
Selector Switch
Phase
Current AC
4 A
Series
TeSys Deca
Standards
Description/Special Features
Reliable Overload Protection
Pilot Light
Yes
HP @ 3 Phase - 575V
3 hp
HP @ 1 Phase - 230V
1/3 hp
Phase Loss Sensitivity
Yes
HP @ 3 Phase - 460-575V
2/3
Network Type
AC
Suitability For Isolation
yes IEC 60947-1§ 7-1-6
Rated Duty
continuous IEC 60947-4-1
Tightening Torque
1.7 N.m screw clamp terminal
Color
dark grey
Fixing Mode
35 mm symmetrical DIN rail clipped || panel screwed with 2 x M4 screws)
Power Dissipation Per Pole
2.5 W
Fire Resistance
960°C IEC 60695-2-11
Motor Power Kw
1.1-1.1 kW 400/415 V AC 50/60 Hz || 1.5-1.5 kW 500 V AC 50/60 Hz || 2.2-2.2 kW 690 V AC 50/60 Hz
Product Name
TeSys GV2 || TeSys Deca
Mechanical Robustness
shocks 30 Gn for 11 ms || vibrations 5 Gn, 5...150 Hz
Thermal Protection Adjustment Range
2.5-4 A IEC 60947-4-1
Operating Altitude
6561.68 ft (2000 m)
Climatic Withstand
IACS E10
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV IEC 60947-2
Device Application
motor protection
Ambient Air Temperature For Storage
-40-80°C
Device Short Name
GV2P
Magnetic Tripping Current
51-51 A
Range
Phase Failure Sensitivity
yes IEC 60947-4-1
Trip Unit Technology
thermal-magnetic
Utilisation Category
category A IEC 60947-2 || AC-3 IEC 60947-4-1
Ik Degree Of Protection
IK04
Frequency
50/60 Hz
Includes Pilot Light
No
Resistance Properties
Fire Resistant
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/8 hp
Mechanical Operating Durability
Starter Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3/4 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
2 hp
IP Rating
IP20
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
3 hp
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
1 hp
Electrical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1/3 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
2.5 A
Overload Protection Type
Thermal
Terminal Connection Type
Screw Clamp Terminals
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity
100% 230/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 100% 400/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 100% 440 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 100% 500 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 100% 690 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2
Description
Manual Motor Starter, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1/8 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 1/3 hp, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 4 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 3/4 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 1 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 2 hp, Series TeSys Deca, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 3 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 4 A