  • Mfr # 8501XMO60V02
  • Zoro # G1748731
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Volts
120V AC
Hz
60
Body Width - Relay
2.23 in
Item - Relay
Master NEMA Style Control Relay
Body Depth - Relay
5.16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8501XMO60V02
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Body Width - Relay
2.23 in
Body Depth - Relay
5.16 in
Overall Height - Relay
3.5 in
Body Height - Relay
3.5 in
Depth
5.16 in
Height
3.5 in
Width
2.23 in
Body Depth
5.16 in
Overall Height
3.5 in
Body Height
3.5 in
Lead Size
18 AWG
Body Width
2.23 in
Details
Item
NEMA Control Relay
Coil Volts
120V AC
Hz
60
Item - Relay
AC Contact Rating - Relay
20A @ 120/240/480/600V
Hz - Electrical
60 Hz
DC Contact Rating - Relay
5A @ 125/250V
Contact Form - Relay
(6) SPST-NO
Mounting
Panel
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Features
Number of Pins - Relay
14
Contact Form
6NO
Response Time
15 msec (Pick-Up Time), 16 msec (Drop-Out Time)
Contact Amp Rating (Resistive)
20A
Power Consumption - Relay
23.0 VA
Accessory Group
F
Contact Material
Silver Cadmium Oxide
Mounting - Relay
Surface
Contacts Type And Composition
6 NO 6 master contact cartridges
Poles Description
6P
Operating Time
15 ms - pick-up || 16 ms - drop-out
Line Rated Current
20 A AC
Ambient Air Temperature For Operation
-40-160 °F
Mounting Support
panel
Product Or Component Type
relay
[Uc] Control Circuit Voltage
110 V AC 50 Hz || 120 V AC 60 Hz
Relay Type
master
Maximum Switching Voltage
600 V AC
Electrical Connection
Screw Clamp
Product Certifications
CSA || UL Listed || CE
Power Consumption
23 VA
Maximum Operating Temperature
160 Degrees F
Current Rating
20 A
Input Voltage
110/120V AC
Frequency
50/60 Hz
Coil Voltage
110/120V AC
Relay Style
NEMA
Weight
2.3 lbs.
Compatible with Series
8501 Type X Latching Control Relays
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Number of Pins
14
Mounting Style
Surface
Contact Rating (AC)
10 A @ 600V
Operating Temperature
-40 to 160°F (-40 to 71°C)
Certifications
CSA; UL Listed; CE
Description
NEMA Control Relay, Current Rating 20 A, Contact Form 6NO, Coil Voltage 110/120V AC, Contact Rating (AC) 10 A @ 600V, Relay Style NEMA, Electrical Connection Screw Clamp, Mounting Style Surface, Power Consumption 23 VA, Compatible with Series 8501 Type X Latching Control Relays, Maximum Operating Temperature 160 Degrees F, Frequency 50/60 Hz, Body Depth 5.16 in, Body Height 3.5 in, Body Width 2.23 in, Contact Material Silver Cadmium Oxide, Input Voltage 110/120V AC, Lead Size 18 AWG