  • Mfr # RC816F100CH
  • Zoro # G3298982
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Amps
100A
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Height
35.13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RC816F100CH
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
35.13 in
Width
14.37 in
Depth
4.67 in
Max. Wire Size
350 kcmil aluminium/copper)line side
Min. Wire Size
AWG 6
Details
Item
Meter Main
Main Lug
Number of Spaces
8
Amps
100A
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Series
RC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Standards
UL E-6294
Circuit Breaker Type
Homeline
Max. No. of Tandem Breakers
8
Mounting Style
surface
For Use With
QO Circuit Breaker, HOMELINE Mini Circuit Breaker, Series A Meter-Pak Accessory
Tightening Torque
Service Disconnect Rated Current
100 A