  • Mfr # SC1624M100F
  • Zoro # G3302729
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Number of Spaces
16
Amps
100A
Short Circuit Current Rating
10kA
Height
25.12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SC1624M100F
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
25.12 in
Width
14.50 in
Depth
3.39 in
Min. Wire Size
AWG 6
Max. Wire Size
AWG 2/0 aluminium)line side
Details
Item
Meter Main
Main Lug
Number of Spaces
16
Amps
100A
Short Circuit Current Rating
10kA
Series
SC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Max. No. of Tandem Breakers
8
Mounting Style
semi flush
Circuit Breaker Type
Homeline
For Use With
QO Circuit Breaker, HOMELINE Mini Circuit Breaker, Series A Meter-Pak Accessory
Bypass Type
no bypass
Service Disconnect Rated Current
100 A